Te mikor kezdtél ezzel a harcművészettel foglalkozni és volt-e előtte más sportág, amit kipróbáltál?
Hat éve kezdtem el. Gyerekkoromban rengeteget sportoltam, úsztam 10 évet, kung fu-ztam, majd ötödikes koromban elkezdtem kyokushin karatézni, amit 3,5 éven át csináltam és országos bajnoki címet szereztem ebben a sportágban.
Hogy kerültél kapcsolatba a Zen Bu Kan Kempoval?
Egész életemben keresgéltem a harcművészetekben, az volt a célom hogy olyan harcművészetet találjak, ahol a harc és a művészet harmóniában van egymással és a reális utcai önvédelem is teljes mértékben megjelenik.
Kik voltak az edzőid?
Papp Valér indította el a Kempot a Debrecenben. Ő Budapestről járt le ide oktatni, 3-4 éven át. Ahogy látta, hogy fokozatosan már magunktól is tudunk edzést tartani, átadta nekünk ezt a szakosztályt. Ekkor lettem én a Bushido Spartan Kempo vezetője.
Milyen sikereket értél el eddig a kempoban?
Minden évben versenyzek, általában dobogós vagyok. Amatőr MMA-ban szoktam indulni, ahol rácsos fejvédő viselése kötelező. Ebben a szabályrendszerben kétszer szereztem ezüstérmet. Grapplingben pedig egy aranyérmet. Illetve világkupán csapatban egyszer második helyen végeztünk.
Honnan származik a nevetek?
A Busido szervezetben hat klub van, mindegyik nevében benne van a „Bushido” szó. 3 éve módosult a nevünk a Bushido Police Dojoról Bushido Spartan Kempora. Aki ismeri a spártai harcmodort, az tudja mit képviselnek. A gondolkodásuk teljes mértékben lefedi azt, amit az edzésen próbálunk átadni. Magyarán, aki ide jár ne adja fel, küzdjön, és legyen meg az áldozat késsége a Kempoval szemben.
Hány ember szokott járni az edzéseidre?
Edzésen 12-20 fő között szoktunk lenni. Húsz fő felett érdemes osztani a csapatot, mert ilyen létszámban, egy edző nem tud maradéktalanul oda figyelni mindenkire.
Miből sikerül fenntartani magatokat?
Tagdíjból tartjuk fent magunkat elsősorban, de az adó 1% segít még, amiből vagy versenyeztetek embereket, vagy felszerelést veszek. De volt már hogy pénzzel támogattak minket és abból az összegből védőfelszereléseket vettünk.
Hányan szoktatok versenyre járni?
Én annak a híve vagyok, hogy a versenyen lehet átélni legjobban az igazi adrenalin töltetet. Hobbi szinten nem tud megmaradni a Kempo, mert legtöbben, akik így fogják fel idővel feladják. Hobbinak a Kempo túl sok. Ezért jók a vizsgák, a versenyek, mert ad egy keretet az évnek, amire lehet készülni. Én azt ajánlom mindenkinek, hogy évi 1-2 versenyre menjen el. Nagyjából 4-6 ember szokott versenyre menni tőlünk.
Általában milyen eredményeket szoktak elérni a versenyzőid?
Legutóbb mindenki érmes volt, egy arany, két ezüst és egy bronz, úgy gondolom, hogy nagyon jól fel tudunk készülni a versenyekre és a dobogót mindig meg fogjuk.
Mesélnél nekünk ezekről a versenyekről?
Több féle verseny szabályzat van, egyik a grappling. Ezen belül a Gi és a NO Gi, mely az öltözékben tér csak el. Van puszta kezes viadal, amiben fejre nincs ütés, de van benne fél perc földharc. B viadalon 10-12 unciás kesztyűben folyik a harc és érintés szerűen támadható a fej, 15-30 mp földharc megengedett. Illetve az A viadal, ami a K-3 szabályrendszert fedi le.
Legközelebb melyik küzdősport viadalon teszitek tiszteleteteket?
Nagyon rangos 200 indulós nyílt versenyre fogunk menni Egerbe November 3-án. Minden versenyünk nyílt, hogy lemérhessük más harcművészetekhez képest hol állunk.
Az edzőtorról tudnál nekünk mesélni?
Az edzőtáborok elég megterhelőek. Mind fizikailag, mind szellemileg. Napi három edzés van, 5-8 órát edzünk egy nap. Reggel egy-egy órás futó-erőnléti edzéssel kezdünk, majd a nap a technikai edzésekkel folytatódik, amit küzdelem zár. Minden tábor övvizsgával zárul. Nagyon jó közösség formáló szerepük van a Kempos világban.
Na és mit kell tudni ezekről az övvizsgákról?
Az övvizsgák úgymond beavató szertartások a Kempo szövetségbe, rendkívül nagy felkészültséget kíván. 1-1,5 hónapot szoktunk rá készülni. Minden vizsga kiba dachi-val (lovagló állással) kezdődik, ami eltérő hosszúságú az öveknek megfelelően. Ezt követi az erőnlét, majd a dobás technikák, később ütések rúgások párnára. A vizsga részét képezik a formagyakorlatok, és a végén a küzdelmek. A legalacsonyabb öv vizsga is nagyjából három óra hosszú.
Van egy mondat, amit minden edzés után elhangzik. Megosztanád ezt az olvasóinkkal?
Megeddzük testünket és lelkünket egy szilárd, nemesebb/megrendíthetetlen jellemért.
Van más sport, amit szívesen kipróbálnál, akár hobbi szinten is?
Én jelen pillanatban is személyedző vagyok. A funkcionális edzést oktatom, aminek része a Kettlebell, és a TRX. A Kempo mellett van heti 2-3 ilyen jellegű edzésem is. Amit még szeretnék megtanulni, az íjazás és a kardozás.
|